http://www.kormend.hu/?ugras=hirolvaso&hirszama=14116
http://vaol.hu/kultura/kiallitas-a-het-bagolyhoz-1666609
http://hermanszombathely.hu/node/598
http://nemzetiforum.hu/index.php?id=szobrot-allitottak-herman-otto-emlekenek
http://www.rabavidek.hu/kultura/2015-02-17/elettel-toltotte-meg-alkotasat-kekesi-gabor
http://www.keptar.szombathely.hu/kek/kek.htm
http://www.alon.hu/vitalitas-galeria-szombathely-kepzomuveszet-kekesi-gabor/kekesi-gabor-muvei-vitalitas-galeriaban
http://sarvarikum.hu/esemenyek/kekesi-gabor-szoborkiallitasa/
http://sarvarikum.hu/kekesi-gabor-kiallitasmegnyitoja-videon/
http://museum.breuerpress.com/2015/12/16/fiatal-kormendi-szarmazasu-es-szobrasz-raadasul-tehetseges-is-o-kekesi-gabor-1450221248/
http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/nemeth_pal_most_mar_orokke_a_dobokort_fogja
Kékesi Gábor-szobrász
Megjelenés dátuma: 2007. március 28. 04:29.00
Szerző: Tóth Judit
Körmend - Kékesi Gábor az idén végez a Képzőművészeti Egyetemen Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész tanítványaként. A fiatalembernek szülővárosában nyílt meg első önálló kiállítása. Rajzokat, kisplasztikákat és érmeket hozott a Kölcsey Ferenc Gimnázium galériájába.
Kékesi Gábor nem beszél sokat. Feleslegesen nem fecseg. Különben is vizuális típus, inkább a megfigyelő helyzeteket kedveli.
Visszafogottsága jól megmutatkozott első önálló kiállításának megnyitóján. A fiatal szobrász szinte szemlesütve fogadta Sodics László rajztanár dicsérő szavait hajdani iskolájában, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban. Kékesi Gábor egykori tanára ugyanis elérzékenyülve azt mondta, hogy az öreg tőke tövénél erőteljes vessző sarjad, s e kijelentéssel elismerte az ifjú művész tehetségét.
Kékesi Gábor Körmenden született, s már kisgyermekként nagyon szeretett rajzol-ni. Korábban édesapja is festegetett és rajzolt, édesanyja pedig óvónő, így ő sincs híján a kézügyességnek. Az egyik nagybátyja pedig érmeket gyűjtött, s egy szép napon Gábor kapta meg az értékes gyűjteményt. Gyönyörű pengők kerültek hozzá, s akkoriban sokat bíbelődött azzal, hogy papíron átrajzolta a Ferenc József korából származó pénzeket. Talán innen indult az érmészet iránti érdeklődése. A másik ösztönző Veres Gábor, a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium tanára lehetett, aki maga is nagy érmész.
Kékesi Gábor már a Képzőművészeti Egyetemen tanult, amikor részt vett a Szegedi Éremverde pályázatán. Háromszor adott be díjnyertes pályaművet: először Kertész Imre Nobel-díjas írót mintázta meg, majd a Tihanyi Bencés Apátság alapításának 950. évfordulójára készített gipsztervet. Tavaly az 1956-os forradalom eseményeit formázta meg egy korabeli fotó alapján.
Egy időben - főként a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban töltött évek alatt - a szobrászat mellett a film is érdekelte. Nem bánta meg, hogy végül az előbbit választotta. Ebben nagy szerepe volt középiskolai tanárának, Veres Gábor szobrászművésznek.
Elsőre felvették a Képzőművészeti Egyetemre, s az alapozó első év után Kő Pál szobrászművészt választotta mesterének. Annak idején egyébként csak egy helyre adta be jelentkezési lapját. Na nem azért, mert annyira bí-zott magában, sokkal inkább azért, mert azt akarta, hogy lássák, ő eltökélt, s nem mindegy, hol folytatja tanulmányait.
A fiatal szobrászt mostanában nagyon érdekli a középkori bronzművesség. Egy antikváriumban bukkant rá egy könyvre, amelyben sokat olvasott erről. Nem kizárt, hogy ehhez kapcsolódik a diplomamunkája is. Egyik terve, hogy apró keresztekkel borít be egy nagyobb falfelületet. De az is lehet, hogy lovat készít viaszból. A szobrászok közül Giacomettit kedveli, nagyon szereti az ő pálcika jellegű szobrait. A festők közül pedig Jackson Pollock és Marcel Duchamp munkásságát tartja nagyra.
S hogy mi lesz a záróvizsgák után? Erről a fiatalember nem tudott biztosat mondani. Nagyon jól érezte magát az egyetemen, főként az Epreskertben, itt vannak ugyanis a szobrásznövendékek műtermei. A jövőben szeretne több lábon állni, ezért is csinálja meg pluszban a tanár szakot. Mivel tíz év alatt közel száz szobrász végez, nem hiszi azt, hogy könnyen boldogul. Azt látja, hogy sokan eltávolodnak a művészettől, ő azonban nem szeretne. Talán köztéri szobrokat is készítene idővel, de belátja, ahhoz az eddiginél több munkára van szükség.
|